Wiecie, że istnieje coś takiego jak nielegalna liczba pierwsza?

W wielkim skrócie: jest to liczba pierwsza, której rozpowszechnianie jest prawnie zakazane w wielu krajach.

Wynika to z tego, że taka liczba pierwsza stanowi klucz kryptograficzny do różnych zabezpieczeń systemowych.
Takie liczby pierwsze są pilnie strzeżoną tajemnicą przez wiele firm, jednak są przypadki, kiedy taka liczba ujrzała światło dziennie i narobiła sporego zamieszania.

Pierwszym takim przypadkiem jest publikacja klucza zabezpieczającego płyty DVD (CSS). Omijając to zabezpieczenie była (i jest) możliwość kopiowania (a w niektórych przypadkach odtwarzania) płyt DVD.

W tamtych czasach odtwarzanie płyt DVD na systemach Linuxowych było… niemożliwe ze względu na to właśnie zabezpieczenie. Jednak z czasem udało się złamać to zabezpieczenie przy pomocy DeCSS.
Program ten umozliwiał deszyfrację klucza zabezpieczającego płytę DVD i jej odtworzenie na systemach z Linuxem.
Jednak dla twórców tej aplikacji rozwiązanie tego problemu stanowiło tylko poczatek innych. Głównie natury prawnej. Otóż każde urządzenie, które może odtwarzać płyty DVD musi być licencjonowane.
Twórchy do tej pory pozostają anonimowi. Jedyne co na ten temat wiadomo to to, że batalia prawna miała miejsce w Norwegii i na koniec została umożona.

Inna głośną sprawą związaną z nieleganlą liczba pierwszą było złamanie zabezpieczeń Playstation 3.
26 stycznia 2010, George Hotz upublicznił exploit, który umożliwił złamanie zabezpieczeń PS3. Rok potem klucze, które umożliwiły złamanie tych zabezpieczeń zostały podane do publicznej wiadomości przez Hotza na jego stronie internetowej.
Sony nie pozostawiło tego bez odpowiedzi i pozwało Hotza oraz glupę fail0verflow.
Sprawa znalazła swoje zakończenie w formie ugody poza sądem. Hotz obiecał Sony, że już więcej nie będzie zajmował się łamaniem zabezpieczeń produktów Sony.

Wpis powstał na podstawie strony Wikipedia:Unusual Articles. Jeżeli chcecie to postaram się opracować kolejne (przypadkowe) artykuły z tej strony i poznaczać je jako #dziwnerzeczyzwiki

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #it #bezpieczenstwo #informatyka